Tariximizin qanlı səhifəsi - 31 mart soyqırımı
31 mart ölkəmizdə Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü kimi qeyd olunaraq, 1918-ci ilin martında ermənilər tərəfindən azərbaycanlılara qarşı törədilmiş qanlı qarğının qurbanlarının xatirəsi anılır.
“1917-ci ilin oktyabr inqilabından sonra bolşeviklər Bakıda hakimiyyəti ələ keçirdilər və Daşnaksütyun partiyası ilə müttəfiqlik şəraitində yerli vəziyyətə nəzarəti gücləndirməyə çalışdılar. Rusiya bolşeviklərinin rəhbəri Vladimir Lenin etnik erməni olan Stepan Şaumyanı Qafqazın Fövqəladə Komissarı təyin etdi.
Mart qırğınları ərəfəsində Bakı soveti və Daşnaksütyun partiyası əks-inqilabçı elementlərə qarşı mübarizə bəhanəsi altında Bakı və ətraf ərazilər boyunca azərbaycanlıları məhv etmək planını hazırladı. Stepan Şaumyanın etirafına görə, azərbaycanlılara qarşı olan qırğınlarda Bakı sovetinin 6000 və Daşnaksütyun partiyasının 4000 silahlı əsgəri iştirak edib. Martın 30-da erməni-bolşevik birləşmələri Bakı şəhərini gəmilərdən atəşə tutdular. Sonra silahlı erməni daşnaklar yalnız etnik mənsubiyyətlərinə görə azərbaycanlıların evlərinə basqın edərək onlara qarşı amansız qətliam həyata keçirdilər. Bu dövr ərzində erməni-daşnak birləşmələri Bakı şəhərində və ətrafında 20 mindən artıq günahsız insanı qətlə yetirdilər”.
Azərbaycanlılara qarşı törədilən soyqırımı Bakı ilə məhdudlaşmadı. Qısa zaman ərzində ermənilər Şamaxı, Quba, İrəvan, Zəngəzur, Qarabağ, Naxçıvan və Qarsda da qırğınlar törətdilər. 1918-ci ilin ilk beş ayı ərzində Qubada xüsusi vəhşiliklə 16 mindən artıq insan öldürüldü, 167 kənd məhv edildi. Bu kəndlərdən 35-i yer üzündən silinib. Ermənilər, həmçinin Qubada yerli yəhudilərə qarşı da qətliam törətdilər.
1918-ci il mart qırğınları azərbaycanlılara qarşı irqi ayrı-seçkilik və etnik təmizləmə siyasəti əsasında əvvəlcədən hazırlanmış və qəddarcasına həyata keçirilən siyasət idi.
1918-ci ilin mart hadisələri Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti elan edildikdən sonra diqqət mərkəzində oldu. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti tərəfindən azərbaycanlılara qarşı törədilmiş zorakılığın araşdırılması məqsədilə 1918-ci il iyulun 15-də Fövqəladə İstintaq Komissiyası yaradıldı. Bu komissiyada ruslar, yəhudilər, polyaklar, gürcülər və hətta ermənilər olmaqla müxtəlif millətlər və həmin dövrün ən yaxşı hüquqşünasları təmsil olunurdu. Sübutlar əsasında Fövqəladə İstintaq Komissiyası 128 hesabat və layihə hazırlayaraq, dinc əhaliyə qarşı müxtəlif cinayətlərə görə təqsirləndirilən 194 nəfər barəsində cinayət işi qaldırmışdır. Beləliklə, avqustun ortalarına qədər törətdikləri cinayətlərə görə Bakıda 24 və Şamaxıda təxminən 100 nəfər həbs olundu. Bu, azərbaycanlılara qarşı törədilmiş soyqırımı siyasətinin siyasi və hüquqi qiymətləndirməsi üçün atılan ilk addım idi. Amma Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin süqutu bu işi tamamlamağa imkan vermədi.
Azərbaycan Respublikası 1991-ci ildə müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra 1918-ci ilin mart soyqırımının siyasi qiymətləndirilməsinə davam etdi və Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin ədalətin bərpası üçün göstərdiyi səyləri başa çatdırmağı qərara aldı. Faciənin 80-ci ildönümü ərəfəsində ümummilli lider Heydər Əliyev 31 mart tarixinin matəm günü elan edilməsi barədə Fərman imzaladı. Fərman XX əsrin əvvəllərində azərbaycanlılara qarşı törədilmiş soyqırımı aktlarının siyasi və hüquqi qiymətləndirməsinin aparılması üçün əsas sənəd oldu.
Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününün yad edilməsi keçmişdə və hazırda azərbaycanlıların qırğın və etnik təmizləmələrə məruz qalmaları barədə dünya ictimaiyyətinin məlumatlandırılmasında mühüm rol oynayır.

The bloody page of our history - the March 31 genocide
Commemorated in the Republic of Azerbaijan as the Day of Genocide of Azerbaijanis, reflects the memory of the victims of the bloody massacre committed by Armenians against Azerbaijanis in March 1918.
After the October Revolution in Russia in 1917, the Bolsheviks seized power in Baku and viewed the Armenian nationalist party of Dashnaksutyun as an ally to capitalize the situation on the ground. Leader of the Russian Bolsheviks Vladimir Lenin appointed ethnic Armenian Stephan Shaumyan Extraordinary Commissar of the Caucasus.
At the beginning of tragic March events, the Baku Soviet and Dashnaksutyun Party, under the pretext of combating counter-revolutionary elements, set about the plan to liquidate Azerbaijanis throughout the Baku Province. By the acknowledgements of Stephan Shaumyan, 6000 armed soldiers of the Baku Soviet and 4000 armed men from Dashnaksutyun Party took part in the massacre of Azerbaijani civilians. On 30 March Armenian-Bolshevik units subjected Baku to volley fire from ships. Then, armed Dashnaks attacked the homes of Azerbaijanis and carried out their merciless slaughter only because of their ethnicity. In this period, Armenian-Bolshevik units wiped out more than 20,000 Azerbaijani civilians in Baku.
Genocide of the Azerbaijanis by the Dashnaks was not limited to Baku. Within a short period of time, Armenians committed massacres in Shamakhi, Guba, Irevan, Zengezur, Karabakh, Nakhchivan and Kars. As a result, more than 16,000 people were killed with utmost barbarity in the Guba province in the first five months of 1918; a total of 167 villages were destroyed, 35 of which do not exist to this day. Armenian forces also slaughtered local Jews in Guba.
The massacre of March 1918 was well prepared and ruthlessly implemented act against Azerbaijanis based on deliberate policy of racial discrimination and ethnic cleansing.
The March events of 1918 became the focus of attention following the proclamation of Azerbaijan Democratic Republic (ADR). The Extraordinary Investigation Commission (EIC) was established by ADR on July 15, 1918 in order to investigate the violence against Azerbaijani population. An important trait of this commission was that it was comprised of the best lawyers of that time representing different nationalities – Russians, Jewish, Polish, Georgians and even Armenians. Based on this evidence, the EIC prepared 128 reports and drafts to file lawsuits against 194 persons accused of different crimes against a peaceful population. Thus, by mid-August, 24 people in Baku and about 100 people in Shamakhi were arrested. This was the first attempt to conduct a political and legal assessment of the policy of genocide perpetrated against the Azerbaijanis. However, the demise of the Azerbaijan Democratic Republic made it impossible to complete this work.
After restoring its independence in 1991, the Republic of Azerbaijan resumed political assessment of genocide of March 1918 and is committed to complete ADR’s unfinished attempts to bring about justice. On the eve of the 80th anniversary of the tragedy, the then President Heydar Aliyev issued a Decree to announce 31 March as a national day of mourning. The Decree has become a key document for conducting a political and legal assessment of the genocidal acts committed against Azerbaijanis in the beginning of 20th century.
The commemoration of the Day of Genocide of Azerbaijanis raises the awareness of the world community to the facts of the massacre and ethnic cleansing of Azerbaijanis in the past and present.