No.377/20, AR XİN Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramov və ABŞ Prezidentinin milli təhlükəsizlik məsələləri üzrə köməkçisi Robert Obrayn ilə görüşünə dair məlumatı
Cari ilin 23 oktyabr tarixində Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramovun ABŞ-a işgüzar səfəri çərçivəsində ABŞ Prezidentinin milli təhlükəsizlik məsələləri üzrə köməkçisi Robert Obrayn ilə görüşü keçirilib.
Nazir Ceyhun Bayramov ABŞ rəsmisinə bölgədə mövcud olan son vəziyyət, Ermənistanın Azərbaycana qarşı yeni təcavüzü, azərbaycanlı mülki əhalini və yaşayış məntəqələrini hədəf alınması, dinc əhali arasında çoxsaylı itkilərin olması, Ermənistanın beynəlxalq hüquq, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüququ kobud şəkildə pozması barədə ətraflı məlumat verdi.
Bölgədə davamlı sülhün və rifahın təmin olunması üçün işğal faktının aradan qaldırılması və dövlətlərin beynəlxalq tanınmış sərhədlərinə hörmətin təmin olunmasının vacibliyi vurğulandı.
Tərəflər, həmçinin ölkələr arasındakı əməkdaşlıq günəliyinə daxil olan məsələlər üzrə fikir mübadiləsi apardılar.

No.377/20, Information of the Press Service Department of the MFA of the Republic of Azerbaijan on the meeting of the Foreign Minister Jeyhun Bayramov and Assistant to the President for National Security Affairs Robert O’Brien
On October 23, 2020, within his working visit to the USA, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with Robert O’Brien, Assistant to the President for National Security Affairs.
Minister Jeyhun Bayramov informed the US official on the latest situation in the region, new aggression of Armenia against Azerbaijan, shelling the Azerbaijani civilians and residential areas, serious casualties among the peaceful population, a gross violation of international law, including international humanitarian law by Armenia.
It was stressed that in order to provide sustainable peace and progress in the region it is important to eliminate the fact of occupation and ensure respect to internationally recognized borders of states.