Ermənistan silahlı qüvvələri Bərdəni kasetli raketlərlə atəşə tutub, ölən və yaralananlar var
Ermənistan silahlı qüvvələri humanitar atəşkəsi kobudcasına pozmaqda davam edir. Düşmən oktyabrın 27-də Azərbaycanın Bərdə rayonundakı dinc əhalini hədəf alaraq, yaşayış məntəqələrini mülki insanlara qarşı istifadəsi qadağan olunan kasetli raketlərlə atəşə tutub.
Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən saat 16 radələrində Bərdə rayonunun Qarayusifli kəndinin müxtəlif istiqamətlərdən kasetli raketlərlə atəşə tutulması nəticəsində Cəfərova Ofeliya Məcid qızı, Əhmədova Aybəniz Əşrəf qızı, İsmayılov Ehtiram Xəlil oğlu və 2013-cü il təvəllüdlü İsgəndərova Aysu Rövşən qızı həlak olub, 10-dan çox dinc sakin yaralanıb.
Qeyd edək ki, Ermənistan atəşkəs rejiminə üçüncü dəfədir əhəmiyyət vermir. Oktyabrın 10-da Moskvada birgə bəyanat, oktyabrın 18-də Parisin vasitəçilik səyləri ilə öhdəliyin yenidən elan edilməsi və oktyabrın 24-də Vaşinqtonda təcili humanitar atəşkəsin həyata keçirilməsi razılığı Ermənistan tərəfindən kobud şəkildə pozulub.
Beləliklə, Ermənistan növbəti dəfə məqsədli şəkildə öz öhdəliklərinə məhəl qoymur və beynəlxalq vasitəçilərin səylərinə açıq hörmətsizlik göstərir.

Armenian armed forces’ attack on Barda with cluster missiles led to several fatalities and injuries
The Armenian armed forces continue to grossly violate the agreement on a humanitarian ceasefire. On October 27, the enemy targeted civilian population of Azerbaijan's Barda district and fired banned cluster missiles to civilians.
As a result of cluster missile shelling of Garayusifli village of Barda district by Armenian armed forces at about 16:00, Jafarova Ofeliya Majid gizi, Ahmadova Aybaniz Ashraf gizi, Ismayilov Ehtiram Khalil oglu and Isgandarova Aysu Rovshan gizi, born in 2013, were killed and dozens of others were wounded.
Armenia blatantly violated 10 October Moscow joint statement, 18 October reaffirmed commitments by the mediation efforts of Paris and 24 October meeting in Washington and agreement on implementing the immediate humanitarian ceasefire. This is yet another demonstration of willful ignorance by Armenia of its commitments and open disrespect to tireless endeavors of international mediators.