Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Slovakiya Respublikasının Xarici və Avropa İşləri naziri İvan Korçok arasındakı telefon danışığına dair məlumatı
12 oktyabr 2020-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramovun Slovakiya Respublikasının Xarici və Avropa İşləri naziri İvan Korçok ilə telefon danışığı baş tutdu.
Xarici işlər naziri İvan Korçok bölgədəki gərginlikdən ciddi narahatlığını ifadə etdi və siyasi dialoqun bərpa edilməsinin vacibliyini vurğuladı.
Nazir Ceyhun Bayramov, həmkarına 27 sentyabr 2020-ci il tarixində cəbhə xətti boyunca Ermənistan tərəfindən həyata keçirilmiş növbəti genişmiqyaslı hərbi təxribat və Ermənistanın hərbi təcavüzünü dəf etmək və əhalinin sıx yerləşdiyi mülki yaşayış yerlərinin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədi ilə Azərbaycan silahlı qüvvlərinin hücumlara qarşı əks həmlə əməliyyatı barədə məlumat verdi. Nazir Ceyhun Bayramov, 10 oktyabr 2020-ci il tarixində humanitar atəşkəs elan olunduqdan sonra da Ermənistanın qəsdən Azərbaycan mülki əhalisini və mülki obyektlərini atəşə tutmağa davam etdiyini qeyd etdi. Naftalan, Şəmkir, Mingəçevir və Gəncə də daxil olmaqla cəbhə bölgəsindən çox uzaqda yerləşən Azərbaycan şəhərlərinin Ermənistan silahlı qüvvələrinin artilleriya atəşinə məruz qalması haqqında məlumat verdi.
Nazir Ceyhun Bayramov regionda davamlı sülh və təhlükəsizliyi təmin etmək üçün münaqişənin nəticələrinin aradan qaldırılması və BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrində tələb olunduğu kimi Ermənistanın silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın bütün işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılmasının vacibliyini vurğuladı.

Republic of Azerbaijan on the telephone conversation between the Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov and Ivan Korčok, the Minister of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic (En/Ru)
On October 12, 2020, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov had a telephone conversation with Ivan Korčok, the Minister of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic.
Foreign Minister Ivan Korčok expressed serious concern over tensions in the region and emphasized the importance of restoring political dialogue.
Minister Jeyhun Bayramov informed his counterpart on another large scale military provocation by Armenia along the frontline on September 27, 2020, and counter offensive measures by the Azerbaijani Army with the aim to repel military aggression by Armenia and ensure the security of densely populated civilian residential areas deep inside the territories of Azerbaijan. Minister Jeyhun Bayramov noted that Armenia continues deliberate shelling the Azerbaijani civilians and civilian objects even after the humanitarian ceasefire was established on October 10, 2020. Azerbaijani cities located far beyond the front lines including Naftalan, Shamkir, Mingachevir, as well as Ganja came under rocket and artillery fire of Armenia’s armed forces.
Minister Jeyhun Bayramov stressed the importance of eliminating the consequences of the conflict and withdrawal of the armed forces of Armenia from all the occupied territories of Azerbaijan, as it is demanded by the resolutions of the UN Security Council, in order to ensure sustainable peace and security in the region.