Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 19 sentyabr 2020-ci il tarixində bir sıra yerli KİV-ə verdiyi müsahibədən çıxarış
-Bildiyimiz kimi, Ermənistan bir sıra müsəlman ölkələri ilə sıx təmas qurmaq istiqamətində addımlar atır və bu, haqlı olaraq Azərbaycan ictimaiyyətində kəskin reaksiya doğurur. Hətta bu yaxınlarda Misir rəhbərliyi bu ölkədə səfərdə olan Ermənistanın xarici işlər nazirini də qəbul etdi. Bütün bunlar müsəlman həmrəyliyinə nə dərəcədə mənfi təsir göstərir?
-Çox mənfi təsir edir. Azərbaycan ictimaiyyəti haqlı olaraq öz narahatlığını ifadə edir. Biz dövlət səviyyəsində də bu narahatlığı ifadə edirik. Bildiyiniz kimi, Azərbaycan İslam həmrəyliyi işində həmişə çox fəal olub, ölkəmizdə bir çox tədbirlər keçirilib. Biz həmişə çalışmışıq ki, müsəlman ölkələrinə kömək göstərək, beynəlxalq təşkilatlarda həmişə müsəlman ölkələrinin maraqlarını müdafiə etmişik, həm səsvermə zamanı, eyni zamanda, əgər hansısa beynəlxalq təşkilata müsəlman ölkəsi öz namizədliyini irəli sürübsə, həmişə onu dəstəkləmişik. Yəni, bu həmrəylik sözdə yox, əməldə olmalıdır. Biz o ölkələrdənik ki, əməldə İslam həmrəyliyinə daim öz xarici siyasətimizdə böyük yer ayırmışıq. Mənim xarici siyasət istiqamətləri ilə çıxışlarımda siz bunu görə bilərsiniz. Əsas prioritetlərdən biri müsəlman ölkələri ilə əlaqələrdir. Çünki biz müsəlman dünyasının bir hissəsiyik. Bizi BMT-də ən çox dəstəkləyən ölkələr də müsəlman ölkələridir. İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı həmişə düzgün mövqe sərgiləyir. Bir çox qətnamələr qəbul edilib. Tovuz təxribatı ilə əlaqədar da, həmçinin. Ona görə müsəlman ölkələrinin Ermənistanla hər hansı yaxınlaşmasına biz həmişə çox həssas yanaşırıq. Çünki Ermənistan bizim torpağımızı zəbt edib. Eyni zamanda, müsəlman ölkələri də bilməlidirlər ki, Ermənistan işğal edilmiş torpaqlarda müsəlman dini abidələrinə qarşı soyqırımı törədib. Baxın, bizim məscidlərimiz nə gündədir? Məgər müsəlman ölkələrində bilmirlər ki, ermənilər bizim yarıdağılmış məscidlərdə heyvan, donuz, inək saxlayırlar. Bu, müsəlman aləminə edilən təhqir deyilmi? Ona görə hər bir müsəlman ölkəsinin rəsmi şəxsi erməni rəsmisinin Azərbaycan xalqının qanına batmış əlini sıxanda bu görüntüləri göz önünə gətirsin. Eyni zamanda, mənə verilən məlumata görə, Ermənistanın xarici işlər naziri Misirdə hansısa dini liderlə görüşüb. Yaxşı, o dini liderə deyən olmadı ki, bu adamlar müsəlman məscidlərini təhqir edib, bütün müsəlman dünyasını təhqir edib. Biz dəqiq bilirik, erməni rəsmiləri Avropada olarkən avropalıların yenə də bunlara münasibətinin müsbət olması üçün onların əsas arqumenti o olur ki, biz müsəlmanların əhatəsində yaşayırıq. Bizim üç qonşumuz müsəlman ölkələridir. Biz burada, bu bölgədə xristianlığı qoruyan xalqıq. Bizim ətrafımızda olan müsəlman ölkələri düşməndir. Bəli, Türkiyəni və Azərbaycanı Ermənistan düşmən sayır. Ancaq İranla əlaqələrində həmişə riyakarcasına dostluq haqqında danışır. Bəs necə ola bilər? Belə də dostluq olar? Müsəlman məscidlərini dağıdırsan, sökürsən, orada inək, donuz saxlayırsan, təhqir edirsən, müsəlmanların heysiyyətinə toxunursan, sonra isə gəlib deyirsən ki, biz dost olaq? Mən belə dostluğu başa düşmürəm. Mən dəfələrlə müsəlman ölkələrinin rəhbərlərinə həm ikitərəfli formatda, həm çoxtərəfli formatda, həm də rəsmi çıxışlarımda müraciət etmişəm və demişəm ki, onlar bu məsələni nəzərə alsınlar.
Yenə də deyirəm, Ermənistan sıradan olan ölkə deyil. Ermənistan o ölkədir ki, islamofobiya onların dövlət siyasətidir. Onlar uşaqları müsəlmanlara qarşı nifrət ruhunda yetişdirirlər, bu ideologiyanı uşaqlara aşılayırlar.
Ona görə biz öz prinsipial mövqeyimizdə qalacağıq. Bu məsələni həmişə diqqətdə saxlayacağıq. Bütün müsəlman ölkələrinin rəhbərlərinə bir daha demək istəyirəm, Ermənistan sizin dostunuz deyil. İkincisi, Ermənistanda hansı maraqlar ola bilər? Bu ölkə uğursuz ölkədir. Bunun bir beynəlxalq adı da var - “Fail state”. Uğursuz ölkədir. İqtisadiyyat çöküb, bazar məhdud, əhali azalır, hər hansı bir investisiya üçün cəlbedici deyil. Heç bir ölkəyə investisiya qoymur. Nəqliyyat dalanıdır bu ölkə. Hansı marağı ola bilər? Hansısa vəziyyətə görə, kiməsə acıq vermək üçün əgər belə addımlar atılırsa, bunlar ancaq təəssüf doğurur

Excerpt from the interview given by the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, to a series of local media on 19th of September, 2020.
- As you know, Armenia is taking actions aimed at establishing close contacts with a number of Muslim countries, which is causing a legitimately sharp reaction from the Azerbaijani public. Recently, the Egyptian leadership received the Armenian foreign minister who was on a visit to this country. To what extent does all this affect Muslim solidarity?
- It has a very negative impact. The Azerbaijani public quite rightly expresses its concern. We also express concern at the state level. As you know, Azerbaijan has always been very active in the way of Islamic solidarity. Many events have been held in our country. We have always tried to help Muslim countries. We have always defended the interests of Muslim countries in international organizations. At the same time, if a Muslim country nominated its candidacy for an international organization, we have always supported it during the voting. That is, this solidarity should be in deed, not in words. We are one of the countries that have always attached great importance to Islamic solidarity in our foreign policy. You can see this in my speeches on foreign policy. One of our main priorities is relations with Muslim countries. Because we are part of the Muslim world. The countries that support us the most at the UN are also Muslim countries. The Organization of Islamic Cooperation has always taken the right position on the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict. Many resolutions have been adopted, including one related to the Tovuz provocation. This is why we are always very sensitive to any rapprochement of Muslim countries with Armenia. Because Armenia has occupied our lands. At the same time, Muslim countries should know that Armenia has committed genocide against Muslim religious sites and cultural genocide in the occupied territories. Look at the state of our mosques! Don't people in Muslim countries know that Armenians keep animals, pigs and cows in our half-destroyed mosques? Isn't this an insult to the Muslim world? Therefore, officials of all Muslim countries should revive these images when shaking hands with an Armenian official whose hands are stained with the blood of the Azerbaijani people. At the same time, I am told that the Armenian foreign minister met with some religious leader in Egypt. Didn't anyone tell this religious leader that these people have desecrated Muslim mosques, insulted the entire Muslim world? We know for sure that the official representatives of Armenia, while in Europe to win a positive attitude of Europeans towards them, cite as the main argument the fact that they allegedly live in Muslim surroundings. Our three neighbors are Muslim countries. We are a people who have preserved Christianity in this region. The Muslim countries in our environment are enemies. Yes, Armenia considers Turkey and Azerbaijan its enemies. But in its relations with Iran it always hypocritically speaks of friendship. How is this possible? What kind of friendship is this? You destroy, demolish, desecrate Muslim mosques, keep cows and pigs there, offend the dignity of Muslims, and then you say let's be friends. I don’t understand such friendship. Both bilaterally and multilaterally, in official speeches, I have repeatedly addressed the leaders of Muslim countries, urging them to take this issue into account.
Let me say again that Armenia is not an ordinary country. Armenia is a country where Islamophobia is a state policy. They raise their children in the spirit of hatred for the Muslims. They want to instill this ideology in their children.
Therefore, we will stick to our principled position. We will always pay attention to this issue. I want to say to the leaders of all Muslim countries again: Armenia is not your friend. Secondly, what interests can there be in Armenia? It is a failed state. It has only one international name – a failed state. An unsuccessful country. The economy has collapsed, the market is limited, the population is shrinking, and it is not attractive for any investment. It doesn't invest in any country either. This country is a transport dead end. What interests can there be? If such steps are taken in connection with a certain situation, in spite of someone, then this is only regrettable.