BƏƏ mətbuatında səfir Daşqın Şikarovun Azərbaycanın Müstəqillik Günü ilə bağlı məqaləsi dərc olunmuşdur
16 oktyabr 2018-ci il tarixində Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində böyük oxucu auditoriyasına mailik olan ərəb, ingilis, rus və çin dilli “Aviamost” qəzetində Azərbaycanın BƏƏ-dəki səfiri Daşqın Şikarovun “Azərbaycanın Müstəqillik Günü” sərlövhəli məqaləsi dərc olunmuşdur.
Səfir məqalədə 18 oktyabr tarixində Azərbaycanın Müstəqillik Gününü qeyd etdiyini bildirmiş, 27 il bundan öncə uzun illər müstəqillik həsrətində olan Azərbaycan xalqı qarşısında duran bütün çağırışlara tab gətirərək, 18 oktyabr 1991-ci il tarixində müstəqillik haqqında konstitusiya aktını qəbul etdiyini vurğulamışdır.
Yazıda müstəqilliyin qorunub-saxlanmasının onun əldə edilməsindən daha çətin vəzifə olduğunun tarix tərəfindən sübuta yetirildiyi  bildirilmişdir. Qeyd olunmuşdur ki, Azərbaycan 20-ci əsrdə  iki dəfə müstəqillik qazanmaq imkanı əldə etmişdir.  İslam dünyası və Şərqdə 1918-ci ilin 28 may tarixində qurulmuş ilk dünyəvi demokratik dövlət cəmi 23 ay yaşamış, xarici qüvvələrin müdaxiləsi səbəbindən süquta yetmişdir. Azərbaycan Demokratik Respublikası dünyanın 20-dən çox  ölkəsi ilə əlaqələr qurmuş, dövlətin rəsmi simvolları və Azərbaycan vətəndaşlığı haqqında əsasnamə qəbul edilmiş, kişi və qadınların bərabər hüquqlara malik olmaları tanınmışdır. İcra, qanunvericilik və məhkəmə hakimiyyətlərinin tam müstəqilliyi təmin olunmuş, Azərbaycan Silahlı Qüvvələri, Xəzər donanması yaradılmış, Bakı Universiteti təsis edilmiş, yüzlərlə gəncə Avropanın aparıcı universitetlərində təhsil almaq üçün təqaüdlər ayrılmışdır.
Müəllif  vurğulamışdır ki, Sovet İttifaqının dağılması ərəfəsində  Azərbaycan müstəqilliyini bərpa etmək üçün  yenidən imkan əldə etmişdir. 1991-ci il Azərbaycan üçün mürəkkəb, lakin şərəfli il olmuşdur. Həmin dövrdə xalqın ağrısı, qəzəbi, gözləntiləri ən yüksək nöqtəyə çatmışdır. Bu həmin insanlar idi ki, ardı kəsilməyən nümayişlərdə iştirak etmiş, 1990-cı ilin yanvar qırğını ilə üz-üzə gəlmişdi. Lakin sovet tankları müstəqilliyə aparan yolun qarşısını ala bilməmişdir. Yüzlərlə oğul-qızını qurban verən Azərbaycan yeni həyata, yeni reallıqlara qədəm qoymuşdur. Nəhayət Azərbaycan Parlamenti 18 oktyabr 1991-ci il tarixində dövlət müstəqilliyinin bərpa olunması haqqında konstitusiya aktını qəbul etmişdir. Sənədə əsasən Azərbaycan Respublikası 1918-ci il mayın 28-dən 1920-ci il aprelin 28-dək mövcud olmuş ADR-in varisi elan edilmişdir. Dinindən və etnik mənsubiyyətindən asılı olmayaraq, bütün Azərbaycan vətəndaşlarına bərabər hüquqlar zəmanəti verilmişdir.
Məqalədə 29 dekabr 1991-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Müstəqilliyi haqqında  konstitusiya aktının dəstəyi barəsində ümummilli referendumda xalqın 95 faizinin iştirak edərək yekdilliklə ölkənin müstəqilliyini dəstəklədiyi bildirilmiş, müstəqilliyini elan etmiş Azərbaycanın dünya ölkələri, o cümlədən BƏƏ tərəfindən tanındığı, 2 may 1992-ci ildə Azərbaycanın BMT-nin üzvlüyünə qəbul edildiyi bidirilmişdir.
D.Şikarov məqaləsində ümummilli lider Heydər Əliyevin müdrik siyasətinin layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Respublikasının yüksək templərlə inkişaf etdiyini vurğulamışdır. Qeyd etmişdir ki, təbii sərvətlərlə zəngin olan Azərbaycan enerji resurslarını Avropaya ixrac edir və bu regionun enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında vacib rol oynayır. Əlverişli coğrafi yerləşməsindən məharətlə istifadə edən ölkə rəhbərliyi Azərbaycanı Cənub və Şimalı, Şərq və Qərbi birləşdirən nəqliyyat qovşaqına çevirə bilmişdir. 10 milyon əhalisi olan Azərbaycan Cənubi Qafqaz regionunda nüfuz sahibi, regionda əsas sərmayəçi ölkədir. Bütün bunlar iqtisadi, sənaye, infrastruktur, kənd təsərrüfatı, idman və turizmin inkişafı ilə müşahidə olunur.
BƏƏ mətbuatında nəşr olunmuş məqalədə Azərbaycanın öz xarici siyasətini ölkə maraqları üzərində qurduğu, Avropa və Asiyanın siyasi sərhədində yerləşərək, hər iki qitənin siyasi strukturlarına inteqrasiya olduğu qeyd olunmuşdur. Bildirilmişdir ki, Azərbaycan Avropa Şurası, ATƏT, Qoşulmama Hərəkatı, İslam Əməkdaşlığı Təşkilatı, İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı kimi təşkilatların üzvüdür və 2012-2013-cü illərdə BMT Təhlükəsizlik Şurasının qeyri daimi üzvü olmuşdur.
D.Şikarovun yazısında yaxın dostluq və səmimi münasibətdə olan Azərbaycan Respublikası və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin ikitərəfli və çoxtərəfli formatda geniş əməkdaşlıq etdiyi bildirlmişdir. İki ölkə arasında hüquq-müqavilə bazasını təşkil edən siyasət, diplomatiya, iqtisadiyyat, ticarət, maliyyə, mədəniyyət, ədliyyə və digər sahələrdə bir sıra sənədlərin imzalandığı qeyd olunmuşdur.
Müəllif bildirmişdir ki, Azərbaycan və BƏƏ liderləri, həmçinin yüksək səviyyəli dövlət rəsmiləri arasında səfər mübadiləsi ikitərəfli münasibətləri gücləndirir, siyasi dialoqu təmin edir və ikitərəfli əməkdaşlığın təşviqinə xidmət edir. İki ölkə arasında ticarət mübadiləsi ildən ilə artır, Azərbaycan Hava Yolları, BƏƏ-nin Ettihad, Flydubay və Air Arabia hava yolları tərəfindən iki ölkə arasında birbaşa uçuşların həyata keçirilməsi, fiziki və hüquqi şəxslərin müxtəlif beynəlxalq tədbirlərdə qarşılıqlı iştirakı xalqlar arasında münasibətlərin, turizm və ticarət əlaqələrinin güclənməsinə xidmət edir.

The Independence Day of Azerbaijan
The Day of October 18 is marked as Independence Day of the Republic of Azerbaijan. Exactly 27 years ago, after the adoption of the Constitutional Act, Azerbaijan gained the long-awaited independence, having surmounted many challenges.
History inevitably proves that it is more difficult to preserve independence than to gain it. Azerbaijan twice had the opportunity to become a sovereign state during the 20th century. Unfortunately, the first chance failed shortly thereafter because of outside interference. Azerbaijan Democratic Republic (ADR), the first secular democratic state in the Islamic world and entire East was founded in 1918 and existed for only 23 months, on April 28, 1920. The ADR established relations with more than 20 countries of the world, adopted the official state symbols and regulation on Azerbaijani citizenship, recognized the equality of men and women. The separation of legislative, executive and judicial powers was also confirmed. The establishment of Azerbaijan Armed Forces, Caspian fleet and Baku University were enacted, as well as hundreds of young students received scholarships to study in leading European universities.
The second time such situation emerged more than 70 years thereafter. At the end of the 20th century the Azerbaijani people again raised the banner of independence. It was the second brilliant triumph in the political history of Azerbaijani people during the last century.
It was the year of 1991, a hard but glorious time for Azerbaijanis. The days of people's pain, anger and high expectations, when people's excitement reached its culmination. Sensing the taste of freedom, people were ready to go to any extent to bring it closer. Those were the very people who were hardened by multi-hour rallies at public squares and witnessed the horrors of the January 1990 mass killings, when the Soviet empire, which was breathing its last, committed terrible acts in a peaceful town. But Soviet tanks were no longer able to block the path of freedom.
Azerbaijan, which lost hundreds of its sons and daughters in the struggle for independence, was persistently advancing towards a new life, a new reality. And finally, the coveted day came! On 18 October, 1991 the Azerbaijani Parliament adopted the Constitutional Act on restoration of the state independence. In accordance with this document, Azerbaijan was declared the legal heir of ADR. The Act guaranteed full equality of Azerbaijani citizens regardless of their ethnicity or religion.
After the enactment of the Constitutional Act, Azerbaijan held a nation-wide vote on December 29, 1991. The ballot paper of the referendum included only one question: "Do you support the Constitutional Act on the state independence of Azerbaijan?” Over 95 percent of voters took part in the referendum and unanimously voted for independence.
The Republic of Azerbaijan, which declared its independence, embarked on its existence in an extremely challenging historical situation. Soon after, number of states, including United Arab Emirates recognized the independence of the newly born state. Azerbaijan became a full-fledged member of the United Nations on March 2, 1992. In May 1992, the Azerbaijani Parliament approved the national anthem of Azerbaijan, and later the national flag as well as the coat-of-arms depicting an eight-pointed star with flames. The country's political and economic mainstays are getting stronger year-on-year. The principles of state independence laid down in 1991 are faithfully protected and upheld. Great attention is paid to the development of the economy, comprehensive strengthening of the state, and the preservation of national cultural values.
Today, Azerbaijan, under the leadership of President Ilham Aliyev, who is following the visionary ideas laid by national leader Heydar Aliyev, is witnessing a rapid and dynamic development that is comparable with developed countries of the world. Rich of hydrocarbon reserves, the country exports them to Europe, consequently taking part in ensuring of its energy security. Having taken advantage of its geographical location, Azerbaijan became not only a main point for transportation of crude and gas to Europe via diverse pipe-line net, but a transport hub linking East with West and South with North. A country with almost ten million populations has become a leading power in Transcaucasia and a main regional investor, financing multi-billion projects in different countries of the world. The economic growth of Azerbaijan goes accompanied by enormous construction boom, development of the industry, infrastructure, agriculture, sports and tourism.
The Republic of Azerbaijan conducts foreign policy, based on the interests of the country. Situated on the geographical border of Europe and Asia, Azerbaijan is integrated in the political structures of both continents. Being a member of the Council of Europe and the OSCE, Azerbaijan plays an active role in the Organization of Islamic Cooperation,  Economic Cooperation Organization. It is also a member of Non-Aligned Movement and at the end of 2013 completed its tenure as a non-permanent member of UN Security Council.
Azerbaijan and United Arab Emirates enjoy close and cordial relations characterized by shared perception on major global and regional issues. The two countries signed number of agreements to provide a framework for bilateral cooperation in all spheres including politics, diplomacy, economy, justice, trade, finance, information and culture.
Meetings of leaders of two countries, intensive exchange of visits of high dignitaries further cement bilateral ties, ensure political dialogue and serve to further enhance cooperation between the countries. It is also remarkable that trade turnover between two countries increases year-by-year. Direct flights of Azerbaijani national flag carrier Azerbaijan Airways as well as UAE’s Etihad Airways, flydubai and Air Arabia, mutual participation of the legal and physical entities of respective states in international events substantially contribute to development of people to people contacts as well as promotion of trade and commercial relationships of the two states.