Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Şeyx Abdullah bin Zayed əl Nəhyan Azərbaycana rəsmi səfər etmişdir
21-22 may 2017-ci il tarixlərində Azərbaycana rəsmi səfər edən Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Şeyx Abdullah bin Zayed əl Nəhyan ilk öncə Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin məzarını ziyarət etmiş, dahi liderin abidəsi önünə əklil qoymuşdur. Nazir həmçinin Şəhidlər Xiyabanında olmuş, şəhidlərin məzarını ziyarət etmiş, Əbədi Məşəl abidəsinin önündə əklil qoymuşdur.
BƏƏ naziri səfər çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Örezidenti Zati-aliləri cənab İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva tərəfindən qəbul edilmişdir.
Şeyx Abdullah bin Zayed Al Nahyanla keçirdiyi son görüşü məmnunluqla xatırlayan Prezident İlham Əliyev bildirdi ki, ötən müddət ərzində ölkələrimiz dostluq, qardaşlıq və əməkdaşlıq əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi istiqamətində böyük inkişafa nail olub. Azərbaycan ilə Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri arasında əlaqələrin yüksək səviyyədə və dinamik inkişafda olduğunu deyən dövlətimizin başçısı siyasi, iqtisadi, ticarət və digər sahələrdə əməkdaşlığın çox yaxşı istiqamətdə inkişaf etdiyini vurğuladı. Abu-Dabinin Vəliəhdi, Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Silahlı Qüvvələrinin Ali Baş Komandanının müavini Şeyx Məhəmməd Bin Zayed Əl Nəhyanla dünənki görüşünə toxunan Prezident İlham Əliyev bu görüşü ölkələrimiz arasında ikitərəfli əlaqələrin inkişaf etdirilməsinə olan böyük qarşılıqlı marağın göstəricisi kimi dəyərləndirdi və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Şeyx Abdullah bin Zayed Al Nahyanın ölkəmizə səfərinin də bu baxımdan əhəmiyyətli addım olduğunu dedi.
Şeyx Abdullah bin Zayed Al Nahyan Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin rəhbərliyinin salamlarını Prezident İlham Əliyevə və Azərbaycan xalqına çatdırdı. İkitərəfli əlaqələrimizin inkişafından qürur duyduğunu deyən qonaq bu əlaqələrin genişləndirilməsində Prezident İlham Əliyevin liderliyinin əhəmiyyətli rolunu qeyd etdi.
Görüşdə son vaxtlar Birləşmiş Ərəb Əmirliklərindən Azərbaycana gələn turistlərin sayının xeyli artdığı vurğulandı, bunun ölkəmizdə olan əmin-amanlıq və qonaqpərvərliyin göstəricisi olduğu bildirildi.
Söhbət zamanı ölkələrimiz arasında nəqliyyat, ixrac-idxal, ticarət, turizm, müxtəlif infrastruktur layihələrinin həyata keçirilməsi və digər sahələrdə əməkdaşlıq məsələləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıldı.
Dövlətimizin başçısı Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin rəhbərliyinin salamlarına görə minnətdarlığını bildirdi, onun da salamlarını Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin rəhbərliyinə çatdırmağı xahiş etdi.
Səfər çəçrivəsində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Naziri Elmar Məmmədyarov və Şeyx Abdullah bin Zayed əl Nəhyan arasında hər iki ölkənin nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə görüş keçirilmişdir. Nazirlər iki ölkə arasında siyasi əlaqələrin inkişafından məmnunluq ifadə edərək, bir-birinin ərazi bütövlüyü və suverenliyi və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığına bir daha qarşılıqlı hörmət və dəstək ifadə etdilər.
Nazirlər 1994-cü ildə Mərakeşin Kasablanka şəhərində keçirilmiş İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının zirvə toplantısı çərçivəsində mərhum Ulu Öndərlər Heydər Əliyev və Şeyx Zayed bin Sultan Əl Nəhyan arasında təşkil edilmiş tarixi görüşdə iki ölkə arasında əlaqələrin möhkəm bünövrəsinin qoyulduğunu və bundan sonra ikitərəfli əlaqələrin yüksələn xətt üzrə inkişaf etdiyini diqqətə çatdırdılar. Həmçinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-Aliləri cənab İlham Əliyev və Əlahəzrət Şeyx Xəlifə bin Zayed Əl Nəhyanın birgə səyləri ilə ölkələrimiz arasındakı əlaqələrin daha da möhkəmləndirildiyini əlavə etdilər.
Nazirlər 2009-cu ildə təsis edilmiş Hökumətlərarası Birgə Komissiyanın iqtisadiyyat, enerji, turizm, kənd təsərrüfatı, səhiyyə, logistika, investisilar, neft-kimya sənayesi, bankçılıq və maliyyə sahələri üzrə əməkdaşlıq üçün mövcud olan imkanların inkişaf etdirilməsində mühüm rol oynadığını bildirdilər.
Tərəflər Dubayın Cəbəl Əli limanı ilə Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı arasında əməkdaşlıq və təcrübə mübadiləsini təqdir etdilər.
Elmar Məmmədyarov BƏƏ vətəndaşlarına münasibətdə sadələşdirilmiş viza rejiminin tətbiq edilməsi və nəticə etibarilə, 2015-ci illə müqayisədə 2016-cı ildə BƏƏ-dən olan turistlərin sayında 30 dəfədən artıq artımın müşahidə olunmasını müsbət addım kimi qiymətləndirdi. Həmçinin həftəlik reyslərin sayının 30-a çatdığını, BƏƏ və Azərbaycanın şəhərlərini birlşdirən yeni uçuş reyslərinin açılmasının planlaşdırıldığı və bu kimi addımların iki ölkə arasında insanlararası və işgüzar təmasların artmasına daha da töhfə verəcəyini qeyd etdi.
Şeyx Abdullah bin Zayed Əl Nəhyan Azərbaycana səfərinin Azərbaycanın uğurla ev sahibliyi etdiyi və keçirdiyi İslam Həmrəylik Oyunlarının bağlanış mərasiminə təsadüf etməsindən məmnunluq ifadə etdi. O, bu oyunların İslam Ümmətində həmrəyliyin güclənməsinə öz töhfəsini verəcəyinə ümidvarlığını ifadə etdi. Elmar Məmmədyarov BƏƏ-dən olan idmançıların İslam Həmrəylik Oyunlarında uğurlu iştirakı münasibətilə həmkarını təbrik etdi.
Görüşdə nazirlər iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25-ci ildönümü ilə əlaqədar təbrik məktubu mübadiləsini həyata keçirdilər.
Görüşdə həmçinin "Azərbaycan Respublikasının Standartlaşdırma, Metreologiya və Patentləşdirmə üzrə Dövlət Komitəsi və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Standartlaşdırma, metreologiya üzrə Əmirlik orqanı arasında uyğunluq sertifikatlarının və uyğunluq nişanlarının qarşılıqlı tanınması haqqında Anlaşma Memorandumu" imzalandı.
Şeyx Abdulla bin Zayed əl Nəhyan Bakıda keçiilən 4-cü İslam Həmrəylik Oyunlarının təntənəli bağlanış mərasimində də iştirak etmişdir.

Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of UAE Sheikh Abdullah bin Zayed al Nahyan paid an official visit to the Republic of Azerbaijan on 21-22 May 2017.
Sheikh Abdullah visited the tomb of the national leader of Azerbaijan Heydar Aliyev in the honorary tombs and laid wreathe on the tomb. He also visited the martyrs’ cemetery.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev received the delegation led by Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the United Arab Emirates Sheikh Abdullah bin Zayed Al Nahyan. On 22 May.
Recalling with pleasure his last meeting with Sheikh Abdullah bin Zayed Al Nahyan, President Ilham Aliyev noted that the two countries made great strides in strengthening friendship, brotherhood and cooperation over this period. The head of state hailed relations between Azerbaijan and the United Arab Emirates, adding that these ties are developing dynamically. President Ilham Aliyev underlined that the political, economic and trade cooperation is developing on a right track. Touching upon his yesterday`s meeting with the Crown Prince of Abu Dhabi and deputy Supreme Commander of the United Arab Emirates Armed Forces Sheikh Mohammed bin Zayed Al Nahyan, President Ilham Aliyev described this meeting as a sign of great mutual interest in developing bilateral bonds between the two countries. The head of state said the visit of Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the United Arab Emirates Sheikh Abdullah bin Zayed Al Nahyan to Azerbaijan is an important step in this regard.
Sheikh Abdullah bin Zayed Al Nahyan conveyed greetings of the leadership of the United Arab Emirates to President Ilham Aliyev and the people of Azerbaijan. The UAE minister said he is proud of the development of the bilateral relations, and praised the important role of President Ilham Aliyev`s leadership.
They stressed the recent increase in the number of tourists coming from the United Arab Emirates to Azerbaijan, and described it as a sign of tranquility and hospitality in the country.
The sides exchanged views over cooperation between the two countries in transport, export-import, trade, tourism, infrastructure projects and other areas.
The head of state thanked for the greetings of the UAE leadership and asked Sheikh Abdullah bin Zayed Al Nahyan to extend his greetings to the leadership of the United Arab Emirates.
Sheikh Abdulla bin Zayed al Nahyan was also received by H.E. Mrs. Mehriban Aliyeva, the First Vice-President of the Republic of Azerbaijan.
On May 22 H.H. Sheikh Abdullah bin Zayed Al Nahyan met with Elmar Mammadyarov in the presence of members of both delegations.
The two ministers expressed their satisfaction about recent developments in the political dialogue between both countries, and stressed their mutual respect and support for their sovereignty and the unity of their territories while acknowledging respect to their international borders.
Sheikh Abdullah confirmed the UAE’s support for settling the conflict between Azerbaijan and Armenia on the Nagorno-Karabakh region based on the sovereignty of Azerbaijan and the unity of its territories.
Both sides highlighted the strong relations between the UAE and Azerbaijan, which was founded by the late President Heydar Aliyev and the late Sheikh Zayed bin Sultan Al Nahyan during their historic meeting at the Islamic Cooperation Summit in Casablanca in 1994.
Both sides stressed the importance of the valuable role of the Joint Government Committee established in 2009, to promote co-operation in the economic, energy, tourism, agricultural, health, investment, petrochemical industries and financial and banking services' fields, as well as the exchange of experience between the Jebel Ali Port in Dubai and the Maritime Trade Port in Baku.
Mammadyarov stated that exempting UAE nationals from visa entry requirements to Azerbaijan contributed to the 30-fold increase in tourist numbers from the UAE in 2016 while highlighting the increase of weekly flights to 30 flights per week between both countries.
Sheikh Abdullah congratulated Azerbaijan for successfully hosting the 4th Islamic Solidarity Games, which would further strengthen ties among the Islamic countries, while Mammadyarov praised the participation of UAE athletes in the games.
The two sides signed a Memorandum of Understanding between the Standards, Metrology and Patents Committee of Azerbaijan and the Emirates Authority for Standardisation and Metrology.
Sheikh Abdulla bin Zayed Al Nahyan also participated at the Closing Ceremony of the 4th Islamic Solidarity Games, being held in Baku from 12 to 22 May 2017.