İlham Əliyevin Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin vitse-prezidenti, Baş naziri və Dubayın hakimi Şeyx Məhəmməd bin Rəşid Əl Məktumla geniş tərkibdə görüşü olub
Prezident İlham Əliyevin Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin vitse-prezidenti, Baş naziri və Dubayın hakimi Şeyx Məhəmməd bin Rəşid Əl Məktumla geniş tərkibdə görüşü olub.
Görüşdə ikitərəfli münasibətlərimizin müxtəlif sahələrdə inkişafından məmnunluq ifadə olundu. Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin vitse-prezidenti, Baş naziri və Dubayın hakimi Şeyx Məhəmməd bin Raşid Əl Məktumun Azərbaycana səfərinin uğurla keçdiyi bir daha vurğulandı.
Şeyx Məhəmməd bin Raşid Əl Məktum ölkəmizə səfərini xatırlatdı. Azərbaycanda gördüyü inkişaf proseslərinin onda dərin təəssürat hissi doğurduğunu bildirən Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin vitse-prezidenti, Baş naziri və Dubayın hakimi dedi ki, Sizin gözəl ölkəniz, gözəl insanlarınız var. Azərbaycana səfərim zamanı mən bunun şahidi oldum. O, Azərbaycanda ilk Avropa Oyunlarının yüksək səviyyədə keçirildiyini bir daha vurğuladı.
Prezident İlham Əliyev xoş sözlərə görə Şeyx Məhəmməd bin Raşid Əl Məktuma minnətdarlığını bildirdi. Azərbaycanın beynəlxalq tədbirlərin təşkil olunduğu bir məkana çevrildiyini söyləyən dövlətimizin başçısı gələn il ölkəmizdə keçiriləcək İslam Həmrəylik Oyunlarının da beynəlxalq əməkdaşlıq işinə öz töhfəsini verəcəyinə əminliyini ifadə etdi. Dövlətimizin başçısı Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin, o cümlədən Dubayın iqtisadi inkişafı ilə əlaqədar təbriklərini çatdırdı və indiki səfəri zamanı bu ölkədə böyük uğurların şahidi olduğunu bildirdi.
Dünyada yaşanan iqtisadi böhrana və neftin qiymətinin kəskin şəkildə aşağı düşməsinə toxunan Şeyx Məhəmməd bin Raşid Əl Məktum bununla bağlı ölkəsində həyata keçirilən məsələlərdən danışdı.
Prezident ilham Əliyev dünyada baş verən bu proseslərlə əlaqədar Azərbaycanda da genişmiqyaslı tədbirlərin həyata keçirildiyini diqqətə çatdıraraq bildirdi ki, hazırda ölkəmizdə yeni iqtisadi modelin müəyyənləşdirilməsi üzərində əsaslı iş aparılır və bu model iqtisadiyyatın geniş sahələrini əhatə edəcək. Hökumətlərarası Birgə İqtisadi Komissiyanın fəaliyyətinə toxunan dövlətimizin başçısı bu komissiyanın qarşılıqlı fəaliyyəti əsasında əməkdaşlığımızın daha da genişləndirilməsi, o cümlədən investisiya qoyuluşu sahəsində işlərin həyata keçirilməsindən razılığını ifadə etdi. Turizm sahəsində də əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün yaxşı imkanların olduğunu deyən Prezident İlham Əliyev turizmin inkişafının Azərbaycanın prioritet sahəsi kimi səciyyələndirdi, ölkəmizin regionlarında yüksək standartlara cavab verən aeroportların, turizm infrastrukturunun yaranmasının Azərbaycana turist axınının genişlənməsinə əlverişli şərait yaratdığını bildirdi.
Şeyx Məhəmməd bin Raşid Əl Məktum Azərbaycanın kənd təsərrüfatı məhsullarının yüksək keyfiyyətə malik olduğunu dedi və ölkəmizin meyvə-tərəvəz məhsullarının Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinə ixracının artırılmasının önəmini vurğuladı.
Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın infratstruktur, su təchizatı layihələrində, inşa olunan dəniz limanının və azad ticarət zonasının yaradılması işində və investisiya qoyuluşunda Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri şirkətlərinin iştirak etməsi üçün yaxşı imkanların olduğunu qeyd etdi.
Görüşdə xalqlarımız arasında dostluq əlaqələrinin ikitərəfli münasibətlərin inkişafına töhfəsini verdiyi vurğulandı. Söhbət zamanı istehsal, sənaye, logistika, hava nəqliyyatı sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsi ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

Ilham Aliyev had an expanded meeting with Vice President and Prime Minister of the United Arab Emirates Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum
President Ilham Aliyev and Vice President and Prime Minister of the United Arab Emirates, Emir of Dubai Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum have had an expanded meeting in Dubai.
The sides hailed the development of the bilateral relations in various areas. The successful visit of Vice President and Prime Minister of the United Arab Emirates, Emir of Dubai Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum to Azerbaijan was emphasized at the meeting.
Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum recalled his visit to Azerbaijan, saying he was deeply impressed by development processes in the country. “You have a beautiful country, beautiful people. I witnessed this during my visit to Azerbaijan.” He said the first European Games were excellently organized in Azerbaijan.
President Ilham Aliyev thanked Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum for warm words. The head of state said Azerbaijan had become a venue for international events, expressing his confidence that the Islamic Solidarity Games to be held in the country next year would contribute to international cooperation. President Ilham Aliyev congratulated Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum on the economic development of the United Arab Emirates, including Dubai, saying he witnessed the country`s outstanding success during his current visit.
Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum touched upon the global economic crisis and sharp decline in oil price, highlighting what the UAE was doing in this regard.
President Ilham Aliyev said Azerbaijan was also carrying out large-scale measures related to global processes. The head of state said substantial work was being done in the country to define a new economic model, adding that it would cover a broad range of economic areas.
President Ilham Aliyev hailed the activity of the Joint Economic Commission, saying it contributed to the expansion of the bilateral cooperation, including in the field of investment making. The head of state said there were good opportunities for developing the cooperation in the field of tourism as well. The President said development of tourism was a key priority for Azerbaijan, noting that the construction of high-class airports and the establishment of tourism infrastructure in regions contributed to the growth of tourism flow.
Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum hailed high the quality of Azerbaijan-made agricultural products, stressing the importance of increasing fruit and vegetable exports from Azerbaijan to the United Arab Emirates.
President Ilham Aliyev said there were good opportunities for UAE companies to participate in infrastructure and water supply projects in Azerbaijan, as well as in the ongoing construction of a sea port, creation of a free economic zone, and investment making projects in the country.
The sides noted that friendly ties between the people of Azerbaijan and UAE contributed to the development of the bilateral relations. Prospects for expanding the cooperation in the fields of production, industry, logistics and air transportation were discussed during the meeting.