Mətbuat şərhi 12 fevral 2025
Azərbaycan Respublikası ilə Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələr keçirilmişdir
11 fevral 2025-ci il tarixində Əbu-Dabi şəhərində Azərbaycan Respublikası ilə Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrin üçüncü iclası keçirilib.
Siyasi məsləhətləşmələrə Azərbaycan tərəfindən xarici işlər nazirinin müavini Yalçın Rəfiyev, BƏƏ tərəfindən isə xarici işlər nazirinin siyasi məsələlər üzrə müavini xanım Lana Zəki Nusseybə rəhbərlik edib.
Məsləhətləşmələr zamanı ikitərəfli siyasi, iqtisadi, enerji, humanitar əlaqələrin mövcud vəziyyəti və gələcək inkişaf perspektivlərinə dair geniş fikir mübadiləsi aparılıb. Çoxtərəfli formatda, xüsusilə beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən BMT, İslam Əməkdaşlığı Təşkilatı və Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində qarşılıqlı əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanları müzakirə edilib. BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasına Tərəflərin Konfransı (COP) çərçivəsində  qarşılıqlı koordinasiya və əməkdaşlıq yüksək qiymətləndirilib.
Tərəflər, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran regional və beynəlxalq məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparıblar.
BƏƏ tərəfinə regionda münaqişə sonrası mövcud vəziyyət və sülh prosesi, o cümlədən azad olunmuş ərazilərdə aparılan bərpa və quruculuq işləri, ərazilərimizin minalardan təmizlənməsi və vətəndaşlarımızın öz doğma torpaqlarına qayıdışı barədə məlumat verilib.
Səfər çərçivəsində nazir müavini BƏƏ-nin “TRENDS” Tədqiqat və Məşvərət Mərkəzində olub. Mərkəzin araşdırmalar bölməsinin rəhbəri Mohamed Salem Əl-Salemi təşkilatın fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib. Qeyd edilən Mərkəzlə Azərbaycanın müvafiq tədqiqat mərkəzləri arasında əməkdaşlığın inkişafı məsələləri nəzərdən keçirilib.
Yalçın Rəfiyev Mərkəzin rəhbər şəxsləri və tədqiqatçıları ilə görüşündə Azərbaycanın xarici siyasəti, onun regional və beynəlxalq müstəvidə cərəyan edən proseslərlə bağlı mövqeyi və Azərbaycan-BƏƏ əməkdaşlığının gələcək inkişaf perspektivlərindən danışıb.

The third round of political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of Azerbaijan and Unite Arab Emirates (UAE) took place in Abu Dhabi on 11 of February, 2025.
The meeting was chaired by Yalchin Rafiyev, Deputy Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan, and Lana Zaki Nusseibeh, UAE Assistant Minister of Foreign Affairs for Political Affairs.
As the consultations unfolded, the parties conversed on the current state and prospects of bilateral relations in political, economic, energy and humanitarian spheres. They also exchanged views on the possibilities of expanding multilateral cooperation, especially collaboration within international organizations, including the UN, the Organization of Islamic Cooperation and the Non-Aligned Movement.
The sides hailed the mutual coordination and cooperation within the framework of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29).
The parties also exchanged views on regional and international issues of mutual interest.
Yalchin Rafiyev provided an insight into the current post-conflict situation and peace process in the region, including the restoration and reconstruction works carried out in the liberated areas, the demining efforts, and the return of Azerbaijani citizens to their native lands.
As part of his visit to Abu Dhabi, Deputy Foreign Minister Yalchin Rafiyev also visited the UAE's TRENDS Research and Advisory Center. Mohamed Salem Al-Salimi, head of the Center's research department, highlighted the organization's activities. The discussions revolved around the issues of establishing cooperation between the Center and relevant research centers in Azerbaijan.
During the meeting with the Center's leadership and researchers, Yalchin Rafiyev highlighted Azerbaijan's foreign policy, its position on the ongoing regional and global developments, as well as the prospects for the development of Azerbaijan-UAE cooperation.