Mətbuat şərhi 06 sentyabr 2021
Füzuli Beynəlxalq Hava Limanının istismara verilməsindən əvvəl, Bakıdan uçan "Azərbaycan Hava Yolları"na məxsus ən böyük "Airbus A340-500" tipli sərnişin təyyarəsi sentyabrın 5-də sınaq reysi həyata keçirərək işğaldan azad olunmuş Qarabağın ilk hava limanında eniş icra edib.
Həmin təyyarə "Qarabağ" adını daşıyır.
Bundan əlavə, Azərbaycanın "Silk Way" aviaşirkətinə məxsus ən böyük yük təyyarələrindən biri olan "Boeing 747-400" tipli hava gəmisi də bu gün Füzuli hava limanına eniş icra edib. Bu təyyarə ilə Qarabağa ilk dəfə hava yolu vasitəsilə yüklər çatdırılıb.
Bakı-Füzuli marşrutu üzrə sərnişin təyyarəsi ilə uçuş müddəti 35 dəqiqə olub.
Füzuli Beynəlxalq Hava Limanında uçuş-enmə zolağı Beynəlxalq Mülki Aviasiya Təşkilatının (ICAO) bütün tələblərinə uyğun olaraq uçuşların təhlükəsizliyini təmin etmək üçün texniki sistemlər ilə tam təchiz olunub.
Qeyd edək ki, həmçinin dövlətimizin başçısının tapşırığı ilə Laçın və Zəngilan rayonlarında beynəlxalq hava limanlarının tikintisi davam edir.

Press release 06 September 2021
Prior to the commissioning of Fuzuli International Airport, the largest Airbus A340-500 passenger plane belonging to Azerbaijan Airlines, flying from Baku, made a test flight and landed at the first airport of liberated Karabakh on September 5.
The plane is called "Karabakh".
In addition, a Boeing 747-400 aircraft, one of the largest cargo planes of Azerbaijan's Silk Way Airlines, landed at Fizuli Airport today. For the first time, cargo was delivered to Karabakh by air.
The flight time on the Baku-Fuzuli route was 35 minutes.
The runway at Fizuli International Airport is fully equipped with technical systems to ensure flight safety in accordance with all the requirements of the International Civil Aviation Organization (ICAO).
It should be noted that on the instructions of President Ilham Aliyev, construction of international airports is underway in Lachin and Zangilan districts.