Mətbuat şərhi 14 yanvar 2025
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Prezidenti Şeyx Məhəmməd bin Zayed Al Nəhyanın dəvəti ilə yanvarın 13-də Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinə işgüzar səfərə gəlib.Əbu-Dabinin Zayed Beynəlxalq Aeroportunda dövlətimizin başçısının şərəfinə fəxri qarovul dəstəsi düzülmüşdü.
Prezident İlham Əliyevi Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Prezidenti Şeyx Məhəmməd bin Zayed Al Nəhyan qarşıladı.
Yanvarın 13-də Əbu-Dabidə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Prezidenti Şeyx Məhəmməd bin Zayed Al Nəhyan birgə nahar ediblər.
Yanvarın 13-də Əbu-Dabidə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Prezidenti Şeyx Məhəmməd bin Zayed Al Nəhyan ilə görüşü olub.
Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Prezidenti 2024-cü ildə Azərbaycana rəsmi və COP29 ilə bağlı səfərlərini, bu səfərlər çərçivəsində dövlətimizin başçısı ilə keçirdiyi görüşləri və aparılmış müzakirələri məmnunluqla xatırladı.
Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Prezidentinin COP29-da iştirakını bir daha yüksək qiymətləndirən dövlətimizin başçısı qeyd etdi ki, bu mühüm beynəlxalq tədbirin uğurla başa çatdırılmasında Azərbaycanın Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri ilə əməkdaşlığı və bu ölkənin konsepsiyası da öz rolunu oynayıb.
Dövlət başçıları münasibətlərimizin strateji tərəfdaşlıq xarakteri daşıdığını deyərək, Azərbaycan ilə BƏƏ arasında dostluq və qardaşlıq əlaqələrinin mövcud olduğunu vurğuladılar. Hazırda ölkələrimizdə sabitliyin və əmin-amanlığın hökm sürdüyü qeyd olundu.
Siyasi münasibətlərimizin mükəmməl səviyyədə olduğunu deyən Prezident İlham Əliyev iqtisadi-ticari əlaqələrin genişləndiyini qeyd etdi, Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Azərbaycanın bərpaolunan enerji sahəsinə qoyduğu investisiyaların da dostluğumuzun və tərəfdaşlığımızın nümunəsi olduğunu vurğuladı. Həmçinin ölkələrimizin ənənəvi enerji sahəsində yaxından əməkdaşlıq etdiyi qeyd olundu.
Söhbət zamanı ikitərəfli, regional, qlobal, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.
Yanvarın 14-də Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin paytaxtında Əbu-Dabi Dayanıqlılıq Həftəsinin rəsmi açılışı və Zayed Dayanıqlılıq Mükafatının təqdimat mərasimi keçirilib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tədbirdə iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin sənaye və qabaqcıl texnologiyalar naziri Sultan Əhməd Əl-Cabir ölkəsinin dayanıqlılıq sahəsində həyata keçirdiyi siyasət və layihələr barədə məlumat verib, Əbu-Dabi Dayanıqlılıq Həftəsinin mühüm beynəlxalq platforma kimi rolunun artdığını qeyd edib.
Sonra Zayed Dayanıqlılıq Mükafatının təqdimat mərasimi olub.
Daha sonra Zayed Dayanıqlılıq Mükafatının qalibləri ilə xatirə fotosu çəkdirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinə işgüzar səfəri yanvarın 14-də başa çatıb. Əbu-Dabinin Zayed Beynəlxalq Aeroportunda dövlətimizin başçısının şərəfinə fəxri qarovul dəstəsi düzülmüşdü.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev arrived in the United Arab Emirates on January 13 for a working visit
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev arrived in the United Arab Emirates on January 13 for a working visit at the invitation of Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan, President of the United Arab Emirates.
A guard of honor was lined up for the President of Azerbaijan at Zayed International Airport in Abu Dhabi.
President Ilham Aliyev was welcomed by Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan.
On January 13, Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, and Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan, President of the United Arab Emirates, had a joint dinner in Abu Dhabi.
On January 13, Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, held a meeting with Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan, President of the United Arab Emirates, in Abu Dhabi.
The UAE President fondly recalled his official visit to Azerbaijan in 2024 and his trip during COP29, along with the meetings and discussions he had with the Azerbaijani President during these visits.
President Ilham Aliyev once again highly appreciated the UAE President's participation in COP29, emphasizing that Azerbaijan's cooperation with the United Arab Emirates, along with the UAE's concept, contributed to the successful conclusion of this important international event.
The heads of state emphasized the strategic partnership, highlighting the friendly and brotherly relations between Azerbaijan and the UAE. They noted the prevailing stability and peace in both nations.
President Ilham Aliyev praised the excellent level of political relations and pointed to the expanding economic and trade ties. He underscored that the UAE’s investments in Azerbaijan’s renewable energy sector serve as a testament to the friendship and partnership between the two countries. The close cooperation in the traditional energy sector was also highlighted.
The discussion included an exchange of views on bilateral, regional, global, and other issues of mutual interest.
On January 14, the official opening ceremony of Abu Dhabi Sustainability Week and the Zayed Sustainability Prize awards ceremony were held in the capital of the United Arab Emirates.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev attended the event.
During his address, Sultan Ahmed Al Jaber, Minister of Industry and Advanced Technology of the United Arab Emirates, provided insights into his country’s policies and projects in the field of sustainability. He also highlighted the growing role of Abu Dhabi Sustainability Week as an important global platform.
The Zayed Sustainability Prize awards ceremony followed, and a commemorative photo was taken with the winners.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev concluded his working visit to the United Arab Emirates on January 14.
A guard of honor was arranged for the Azerbaijani President at Zayed International Airport in Abu Dhabi.