İlham Əliyev Abu Dabidə Şeyx Zayed məscidi kompleksini ziyarət edib
Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində rəsmi səfərdə olan Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Abu Dabidə Şeyx Zayed məscidi kompleksini ziyarət edib.
Dövlətimizin başçısına məlumat verildi ki, məscid Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin qurucusu Şeyx Zayed bin Sultan Əl Nəhyanın təşəbbüsü ilə inşa edilib. Onun məzarı da buradadır.
Prezident İlham Əliyev Şeyx Zayed bin Sultan Əl Nəhyanın məzarını ziyarət etdi.
Şeyx Zayed məscidi ölkənin ən böyük məscidi hesab edilir. Cümə və bayram namazlarında buraya gələnlərin sayının 40 min nəfərə çatdığı bildirilir. Məscidin nadir elementlərindən biri də əsas ibadət otağının xalçasıdır. Bu xalça dünyanın ən böyük xalçası sayılır. Ümumi sahəsi 5627 kvadratmetr olan xalçanın çəkisi 35 tondur. Məscid kompleksinin kitabxanasında İslam dininə aid bir sıra klassik nəşrlər, 200 ildən çox yaşı olan sikkələr, xəttatlıq nümunələri var.

President Ilham Aliyev, who is on an official trip in the United Arab Emirates, has visited Sheikh Zayed Mosque in Abu Dhabi.
The head of state was informed that the construction of Sheikh Zayed Grand Mosque was initiated by the late president of the United Arab Emirates Sheikh Zayed bin Sultan Al Nahyan.
President Ilham Aliyev visited the grave of Sheikh Zayed bin Sultan Al Nahyan, which is located on the grounds beside the mosque.
It is the largest mosque in the United Arab Emirates. On Fridays and during holidays the mosque is visited by 40,000 people.
The main prayer hall of the mosque houses the world’s largest hand-knotted carpet covering an area of 5,627 square metres and weighing 35 tons. The library of the mosque boasts classic books and publications addressing a range of Islamic subjects: sciences, civilization, calligraphy, the arts, coins and includes some rare publications dating back more than 200 years.