Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva: Mən dünya birliyini baş verən bu hadisələrə laqeyd qalmamağa çağırıram
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva Gəncə şəhərinin Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən raket atəşinə tutulması ilə əlaqədar rəsmi “Instagram” səhifəsində paylaşım edib.
“Ermənistan silahlı qüvvələri Azərbaycanın yaşayış məntəqələrini intensiv atəşə tutmaqda davam edirlər. Bu, humanitar atəşkəs rejiminin, habelə 1949-cu il Cenevrə konvensiyalarının kobud şəkildə pozulması deməkdir.
Bu gecə saat 2 radələrində Gəncə şəhərinə amansızlığına görə misli görünməmiş zərbə endirilib.
Əldə olan məlumata görə, raket atəşi nəticəsində 9 nəfər (o cümlədən 4 qadın) həlak olub, 34 nəfər yaralanıb, çoxsaylı mülki obyektlərə ciddi ziyan vurulub.
Bizim şəhərlərin və kəndlərin atəşə tutulması demək olar ki, dünən bütün gün ərzində davam edib. Humanitar atəşkəs rejiminin qüvvəyə mindiyi andan ermənilər tərəfindən Azərbaycan Respublikasının bir sıra rayonlarına 548 mərmi atılıb.
Döyüş meydanında məğlub olması ilə barışa bilməyən erməni tərəfi məqsədyönlü şəkildə dinc əhaliyə hücum edir.
Mən dünya birliyini baş verən bu hadisələrə laqeyd qalmamağa çağırıram.
Beynəlxalq təşkilatlar, hüquq müdafiə strukturları, kütləvi informasiya vasitələri və ictimai rəyin liderləri Azərbaycanın mülki əhalisinə qarşı bu cür vəhşicəsinə amansızlığı kəskin pisləməlidirlər.
Yerevan beynəlxalq konvensiyalara, habelə BMT Təhlükəsizlik Şurasının erməni işğalçı qüvvələrini Azərbaycana qarşı təcavüzə son qoymağa çağıran qətnamələrinə etinasızlığı dayandırmalıdır.
Rusiyanın vasitəçiliyi ilə Moskvada əldə edilmiş razılaşmalara açıq-aşkar hörmətsizlik nümayiş etdirən Ermənistan Cənubi Qafqazda nəticələri onun üçün dağıdıcı olacaq müharibənin yeni mərhələsinə təhrik edir.
Əziz həmvətənlər!
Bu gün siz xalqımızın birlik, həmrəylik, şəfqət və qarşılıqlı yardım kimi ən yaxşı xüsusiyyətlərini nümayiş etdirirsiniz. Bu, böyük qürur hissi yaşatmaya bilməz! Həqiqət və ədalət bizim tərəfimizdədir! Biz zəfər çalacağıq! Allah həlak olanlara rəhmət eləsin. Xəsarət alanların tezliklə sağalmasını arzulayıram. Uca Tanrı bizim Ordumuzu, xalqımızı və Vətənimizi qorusun! Qarabağ Azərbaycandır!”.

First Vice-President Mehriban Aliyeva: I call upon the international community not to remain indifferent to all happened
First Vice-President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva has made an Instagram post on Armenian armed forces’ firing rockets on the city of Ganja.
In a post on her official Instagram page Mehriban Aliyeva says:
“Armed Forces of Armenia continue intensive bombardment of residential areas of Azerbaijan which is the blatant violation of the humanitarian ceasefire regime and of the Geneva Conventions of 1949.
Today, around two o’clock in the morning, the rocket strike unprecedented by its cruelty was made against the city of Ganja.
As a result of this rocket attack, as the data show, 9 people (including 4 women) have died, 34 are wounded while numerous civilian facilities came under serious blow.
It can be said that the attacks against our cities and villages continued the entire previous day. Since the moment of the entry into force of the humanitarian ceasefire regime, the Armenian side has launched 548 shells into several districts of the Republic of Azerbaijan.
Entangled by its inability to reconcile with its defeat on battlefield, the Armenian side is deliberately attacking civilian population.
I call upon the international community not to remain indifferent to all happened.
International organizations, rights advocating entities, mass media and public opinion leaders must firmly condemn such barbaric cruelty to the civilian population of Azerbaijan.
Yerevan must stop ignoring international conventions, and UN Security Council resolutions urging Armenian occupational forces to halt aggression against Azerbaijan.
Showing a straight disrespect to the agreements reached with the mediation of Russia in Moscow, Armenia provokes a new stir up of war in South Caucasus of which the consequences will be devastating for itself.
Dear compatriots!
Today, you demonstrate such best qualities of our people as unity, solidarity, compassion and mutual assistance. All it can do is to create a feeling of immense pride! Truth and justice are on our side! We will win! May Allah rest the souls of the dead. I wish the soonest recovery to all injured. May the Almighty Lord protect our Army, our People and our Motherland! Karabakh is Azerbaijan!”