Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva Ermənistanın Azərbaycan-Ermənistan dövlət sərhədinin Tovuz rayonu istiqamətində törətdiyi hərbi təxribatlarla bağlı xalqımıza müraciət edib
“Hörmətli həmvətənlər!
Son günlər baş verən hadisələr ölkəmizin hər bir vətəndaşını narahat edir. İşğalçının növbəti təxribatına dərhal layiqli cavab verildi.
Allah bütün şəhidlərimizə rəhmət eləsin. Tanrıdan yaralı əsgərlərimizin tezliklə sağalmasını diləyirəm. Tanrı hər bir Azərbaycan döyüşçüsünün həyatını və sağlamlığını qorusun.
Bu günlərdə bizim hamımızı emosiyalar bürüyür. Emosiyalar çoxdur. Hüznlə və şəhidlərin işıqlı xatirəsinə ehtiramla yanaşı ən güclülərindən biri qürur hissidir. Azərbaycan Ordusunun döyüş qabiliyyətinə, qəhrəman oğullar yetişdirən analara görə qürur. Vətəndaşlarımızın vətənpərvərlik hissinə, ilk çağırışdan Vətənin müdafiəsinə qalxmağa hazır olan gənclərə və on minlərlə könüllüyə görə qürur. Ölkəmizdən kənarda öz birmənalı mövqeyini bildirən, dövlətimizi və ordumuzu dəstəkləyən minlərlə azərbaycanlıya görə qürur hissi.
Hər kəsi saran birlik, ruh yüksəkliyi nümayiş etdirmək və tarixi həqiqətin təntənəsi, – Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpası üçün hər bir addıma hazır olmaq, – bizim müqəddəs mübarizəmizdə güclü və təsirli vasitədir.
Bu günlər ərzində əsl Vətəndaş mövqeyi nümayiş etdirən hər kəsə minnətdaram.
Əziz qardaşlar və bacılar!
Yüksək vətənpərvərlik və mübarizlik əhval-ruhiyyəsi fonunda bu gün bizim hər birimizdən dözümlü, sayıq və təmkinli olmaq tələb olunur. Hər an unutmamalıyıq ki, artıq uzun illərdir yaşadığımız qarşıdurma şəraiti bilavasitə hərbi əməliyyatlar bölgəsini deyil, həm də informasiya məkanını əhatə edir. Sosial şəbəkələr dövründə informasiya müharibələrinin miqyası, onların hadisələrin gedişatına təsiri qarşıdurmanın nəticəsinə təsir edən olduqca mühüm amilə çevrilirlər.
Müasir informasiya platformaları düşmən qüvvələr, bədxah insanlar, bəzən sadəcə paxıl və qərəzli dairələr tərəfindən “feyk”lərin, saxta, təxribat xarakterli materialların yayılması üçün vicdansızcasına istifadə olunur. Məqsəd – çaxnaşma, nifaq salmaq və daxili “cəbhə” yaratmaq, düşkünlük və məğlubiyyət əhval-ruhiyyəsini artırmaqdır.
Saxta profillərdən və birdəfəlik işlətmə üçün nəzərdə tutulan telefon nömrələrindən tutmuş istifadəçilərin görmə, eşitmə, emosional qavrayışına psixoloji təsir üsullarından istifadəyədək geniş alətlər arsenalı işə düşür. Bir sözlə, insan qəlbinin ən kövrək tellərinə toxunmaq üçün ən çirkin vasitələrə əl atılır. Ermənistanın işğalçılıq siyasətini dəstəkləyən qüvvələr öz məqsədlərini güdərək “müharibədə bütün vasitələr yaxşıdır” prinsipi ilə hərəkət edirlər.
Çox sevindirici haldır ki, Azərbaycanın internet istifadəçilərinin əksəriyyəti təxribata uymur, yalan və böhtanı ifşa edir, ağı qaradan seçməyi bacarır və münaqişənin kökləri haqda həqiqətlərdən bəhs edir. Axı bizim əsas vəzifələrimizdən biri ədaləti tələb edən haqq səsimizi dünya ictimaiyyətinə çatdırmaqdır.
Fəallıq göstərən, düzgün danışan, qanun və əxlaq normaları çərçivəsində əsaslandırılmış şəkildə bu fəaliyyət sahəsində ölkəmizin maraqlarını qoruyan hər kəsə təşəkkür edirəm.
Amma başqa misallar da var. Öz Vətəninə nə dərəcədə nifrət etməlisən ki, Azərbaycan Ordusunun düşmən təxribatına layiqincə cavab verdiyi bir vaxtda üçüncü ölkələrdə gizlənərək “darmadağın edilmiş” Azərbaycan mövqeləri, mülki əhali arasında çoxsaylı insan tələfatı haqqında yalanları efirə verəsən, həmvətənlərimizin qəlblərinə təlaş, qorxu və məyusluq yeridəsən? Yaxud əhəmiyyətsiz, həyata keçirilməz siyasi ambisiyalar naminə parçalanma, hərc-mərclik, qarışıqlıq yaratmaq üçün Azərbaycan gənclərinin vətənpərvərlik əhval-ruhiyyəsindən istifadə etməyə çalışasan?
Bu hərəkətlərə və belə insanlara haqq qazandırmaq olmaz. Onların öz torpağı naminə canından keçməyə hazır olan milyonlarla azərbaycanlı ilə ümumi heç nəyi yoxdur və ola da bilməz. Tanrı onlara hakimdir, çünki ictimai qınaqdan başqa Allah qarşısında hamı cavabdehdir.
Əziz dostlar!
Sosial şəbəkələrdə nümayiş etdirdiyiniz qarşılıqlı dəstəyi, səbri, həmrəyliyi, təmkini və özünənəzarəti görməmək mümkün deyil. Buna görə sizə minnətdaram! Biz hamımız sayıq olmalı, təxribata uymamalıyıq. Gəlin hər dəfə yeni paylaşım edərkən, foto yerləşdirərkən və ya şərh yazarkən unutmayaq ki, biz müharibə şəraitində yaşayırıq və qarşı tərəf informasiya məkanında yayımladığımız hər şeydən istifadə edə bilər. Unutmayaq ki, hər birimizin borcu Azərbaycanın mövqeyini müdafiə etməkdir. Nəinki döyüş meydanında, həm də kompüter qarşısında. Unutmayaq ki, bu gün biz bir amalımız olan millət, xalqıq. Bizə zəfər lazımdır. Hamımız üçün bir qələbə. Qalib gələn isə gücü birlik, ağıl və iradə ilə möhkəmlənən olur.
Mən doğma Azərbaycanımı və öz müdrik, mərd və mərhəmətli xalqımı hədsiz dərəcədə sevirəm! Bizim işimiz haqq işidir və Tanrı bizimlədir! Uca Tanrı Azərbaycanı qorusun!

First Vice-President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva has addressed the people of Azerbaijan in connection with the military provocation committed by Armenia in the Tovuz direction of the Azerbaijani-Armenian state border.
“Dear fellow compatriots!
Every citizen of our country is worrying about the events taking place in recent days. Yet another provocation of the invader was immediately rebuffed.
May Allah rest the souls of all our martyrs in peace. I pray to God for the speedy recovery of the wounded Azerbaijani soldiers. May God protect the life and health of every Azerbaijani fighter.
All of us are overwhelmed with emotions these days. A lot of emotions. One of the strongest emotions, along with grief and reverence for the blessed memory of the martyrs, is pride. Pride for the combat potential of the Azerbaijani army, for the mothers who raised their heroic sons. For the sense of patriotism of our citizens, for our youth and tens of thousands of volunteers who are ready to stand up for the defense of the Motherland at the first call. Pride for the thousands of Azerbaijanis who have expressed their unequivocal position outside our country, supported the state and the army.
This all-consuming feeling of unity, fortitude and readiness to do everything for the triumph of historical justice – the restoration of the territorial integrity of Azerbaijan – is a powerful and effective means in our sacred struggle.
Many thanks to everyone who has proved to be a true citizen these days.
Dear brothers and sisters!
Against the background of a highly patriotic and spirited attitude, each of us today is required to maintain restraint, be vigilant and cool-headed. It should be remembered every hour that the confrontation in which we have been living for many years covers not only the line of direct hostilities but also the information field. In the era of social networks, the scale of information warfare and its impact on the course of events are becoming a very significant factor influencing the outcome of the confrontation.
Modern information platforms are used by hostile forces, ill-wishers and sometimes just envious and prejudiced circles in the most shameless way in order to spread “fakes”, knowingly circulate false and provocative material. The goal is to sow panic, create a split and an internal “front”, whip up decadent and defeatist sentiments.
A wide arsenal of tools is used – from fake profiles and single-use phone numbers to psychological methods of influencing the visual, auditory and emotional perception of users. In a word, the most unclean means are used to influence the most sensitive strings of the human soul. The forces supporting the occupying policy of Armenia pursue their own goals and act according to the principle – all means are good in a war.
I am very glad that the majority of Azerbaijani Internet users do not give in to provocations, expose lies and slander, know how to distinguish black from white and tell the whole truth about the origins of the conflict. After all, one of our main goals is to bring our voice with the demand for justice to the world community.
I would like to thank everyone who is active, truthful, those who defend the interests of our country in this field of activity in a reasoned manner and within the framework of the law and morality.
But there are other examples as well. What should be the extent of hatred for your own homeland to hide in third countries at a time when the Azerbaijani army is honorably opposing yet another provocation of the enemy, circulate lies about the “crushed” Azerbaijani positions and numerous civilian casualties, sow panic, fear and disappointment in the hearts of our fellow citizens? Or to try to use the wave of patriotic sentiments of Azerbaijani youth to create a split, chaos and excesses for the sake of petty, unrealizable political ambitions?
There is no and cannot be any justification for such actions and for such people. They do not and cannot have anything in common with the millions of Azerbaijanis who are ready to shed blood for their land. God is their judge, because besides public condemnation there is also God's judgment.
Dear friends!
It is impossible not to see you show mutual support, patience, solidarity, restraint and self-control on social media these days. Thank you for that! We all need to be extremely vigilant and not to succumb to provocations. Each time we publish a new post, photo or comment, let's remember that we live in a state of war and everything we broadcast in the information field can be used by the enemy. Remember that the duty of each of us is to protect the interests of Azerbaijan. And not only on the battlefield, but also in front of a computer monitor. Remember that today we are a nation, a people with a common goal. For we need victory. One for all of us. And he whose strength is underpinned by unity, reason and determination gets the upper hand.
I infinitely love my native Azerbaijan and my wise, brave and merciful people! Our cause is right and God is with us! May the Almighty protect Azerbaijan!