Mətbuat şərhi 25 fevral 2016
Azərbaycan icmasının Əbu Dabi və Dubay şəhərlərindəki üzvlərinin, “Azərbaycan Hava Yolları” QSC-nin Dubay Əmirliyindəki nümayəndəsinin, “SOCAR Trading” şirkətinin Dubay Əmirliyindəki nümayəndələrinin, BƏƏ-nin “Al Bayan” rəsmi dövlət qəzetinin və “Sky News Arabia” televiziyasının təmsilçilərinin, eləcə də Səfirliyin əməkdaşlarının iştirakı ilə cari ilin 24 fevral tarixində Əbu Dabi şəhərində “İntercontinental” mehmanxanasında Xocalı soyqırımının 24-cü ildönümünə həsr olunmuş anım mərasimi keçirilib.
Soyqırım qurbanlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla anıldıqdan sonra tədbiri giriş nitqi ilə açan Səfir Daşqın Şikarov Xocalı şəhərinin əhəmiyyəti, fevralın 25-dən 26-na keçən gecə orada baş vermiş qətliamın və nəticələrinin təfərrüatları barədə ətraflı danışıb, bu soyqırımın erməni quldurlarının 1905, 1918 və 1948-ci illərdə məhz müsəlman olduqları üçün azərbaycanlılara qarşı törətdikləri kütləvi qırğınların ardıcıl həlqəsi olduğunu qabardıb, azərbaycanlılara qarşı dərin nifrət və dözümsüzlük hissləri duyan Ermənistan Prezidenti Serj Sarqsyanın britaniyalı jurnalist Tomas De Vaala söylədiyi faşist fikirlərə, habelə Zori Balayanın Xocalı soyqırımı zamanı əsir düşən 11 yaşlı qıza qarşı qeyri-insani eksperimentinə toxunub.
Xocalı faciəsinin Türkiyə və Pakistanın, eləcə də London, Paris, Moskva və digər Qərb şəhərlərinin aparıcı KİV-də geniş işıqlandırıldığını xatırladan səfir bu kütləvi məhvə siyasi-hüquqi qiymətin ilk dəfə məhz ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən verildiyini özəlliklə qeyd edib.
Sonra D.Şikarov Azərbaycanın birinci xanımı, UNESCO və İSESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondunun Xocalı soyqırımının dünyada tanıdılması yönündə gördüyü işlərdən geniş bəhs edib.
Daha sonra Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanin fəaliyyətinə keçən səfir bu xüsusda Leyla Əliyevanın təşəbbüskarı olduğu “Xocalıya Ədalət” beynəlxalq təbliğat və məlumatlandırma kampaniyasına xüsusi yer ayırıb, həmin kampaniyanın uğurlu fəaliyyəti nəticəsində ələlxüsus da Avropa və ABŞ-da faciə barəsində həqiqətlərin geniş rəvac aldığını vurğulayıb, Xocalı soyqırımının Pakistan, Meksika, Kolumbiya, Peru, Honduras, Bosniya və Herseqovina, Çexiya və Sudanın, eləcə də ABŞ-ın 10-dan artıq ştatının qanunverici orqanları tərəfindən rəsmən tanındığını yada salıb və gələcəkdə ölkələrin coğrafiyasının artacağına əminliyini ifadə edib.
Çıxışın ardınca tədbir iştirakçıları Heydər Əliyev Fondunun sifarişi ilə istehsal olunmuş “Xocalı faciəsi” adlı sənədli filmi izləyib, təşkil olunan foto sərgi ilə tanış olublar. Anım mərasimi çay-qəhvə süfrəsinin arxasında davam edib.

Press release 25 February 2016
On 24th of February, 2016 Azerbaijani community in the United Arab Emirates, "Azerbaijan Airlines" CJSC representative, "SOCAR Trading" company representatives, "Al Bayan" official state newspaper and "Sky News Arabia" television representatives, as well as staff members of the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the United Arab Emirates participated at the event dedicated to the 24th anniversary of the Khojaly Genocide at "Intercontinental" hotel in Abu Dhabi.
After a minute of silence in tribute to the victims of the Khojaly Genocide Ambassador Dashgin Shikarov stressed the importance of Khojaly town, shared details of the massacre and its results from 25th to 26th of February 1992. Ambassador informed participants on the fascist ideas shared by Armenian President Serzh Sargsyan to British journalist Thomas de Waal, his deep hatred  and intolerance against Azerbaijanis, as well as Zori Balayan's horrible experiment on an 11 years old Azerbaijani girl who was captured during genocide.
Ambassador recalled that Khojaly genocide is widely covered by media inTurkeyandPakistan, as well asLondon,Paris,Moscowand other Western cities, and especially stressed that the first time political and legal assessment to this mass destruction was given by national leader Heydar Aliyev.
Ambassador spoke about the work done towards the recognition of the Khojaly genocide in the world by the Heydar Aliyev Foundation under the leadership ofAzerbaijan's first lady, UNESCO and ISESCO Goodwill Ambassador Mehriban Aliyeva.
Later Ambassador stressed the importance of "Justice for Khojaly" international awareness campaign initiated by the Foundation's Vice President Leyla Aliyeva and a result of the successful work of the campaign, especially in Europe and the US contributed to a wide range of facts about the tragedy, Khojaly genocide recognized by Pakistan, Mexico, Colombia, Peru, Honduras, Bosnia and Herzegovina, the Czech Republic and Sudan, as well as by more than 10 states of the United States.
After Ambassador's speech participant were invited for watching of "Khojaly Genocide" documentary film by Heydar Aliyev Foundation and photo exhibition was organized. The commemoration ceremony was followed by tea and coffee table.