Mətbuat şərhi 08 aprel 2025
7 aprel 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Əbu-Dabi şəhərində Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) xarici işlər naziri Abdullah bin Zayed Əl Nəhyan ilə görüşüb
Görüş zamanı, Azərbaycan-BƏƏ əməkdaşlığının siyasi, iqtisadi, ticarət, energetika, humanitar aspektləri, regional və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində tərəfdaşlıq, habelə bölgədə cari vəziyyət müzakirə olunub. İki ölkə arasında energetika, xüsusilə də alternativ enerji sahəsində aparılan işlər məmnunluqla qeyd olunub.
İki ölkə arasında əməkdaşlığın inkişafında siyasi dialoqun, o cümlədən siyasi məsləhətləşmələr mexanizminin əhəmiyyəti qeyd olunub.
Regional və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı dəstək və həmrəyliyin bundan sonra da davam etdirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov, qarşı tərəfi postmünaqişə dövründə regional bərpa və sülh gündəliyi barədə ətraflı məlumatlandırıb, mövcud çağırışlar, o cümlədən mina təhdidi, habelə Ermənistan Konstitusiyası və bir sıra qanunvericilik aktlarında ölkəmizə qarşı davam etdirilən ərazi iddialarından bəhs edib.
Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin minasızlaşdırma sahəsində dəstəyinin, eləcə də işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə həyata keçirdiyi dəstəyin əhəmiyyəti məmnunluqla qeyd olunub.
Görüşdə, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər ikitərəfli və regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Press release 08 April 2025
Jeyhun Bayramov, Azerbaijan's Minister of Foreign Affairs, met with Sheikh Abdullah bin Zayed Al Nahyan, Minister of Foreign Affairs of the United Arab Emirates
During the meeting, the discussions revolved around the political, economic, trade, energy, humanitarian aspects of Azerbaijan-UAE cooperation, partnership within regional and international organizations, as well as the current situation in the region. The sides hailed the cooperation between the two countries in the energy sector, particularly in renewable energy.
The parties noted the importance of political dialogue and the mechanism of political consultations in fostering cooperation between the two countries.
The two stressed the significance of continuing mutual support and solidarity within regional and international organizations.
Minster Jeyhun Bayramov briefed his counterpart on the ongoing reconstruction efforts and peace agenda in the post-conflict period in the region, the current challenges, including the mine threat, as well as the ongoing territorial claims against Azerbaijan in the Constitution of Armenia and in a number of legislative acts.
FM Bayramov praised the importance of the UAE’s support in the field of demining, as well as its support provided to the projects carried out in Azerbaijan’s liberated territories.
The two also exchanged views on other bilateral and regional issues of mutual interest at the meeting.